Svuda pođi, svom kraju dođi. Predstavljam vam neverovante prerasti istočne Srbije i srpsku Saharu.
Debeli Lug je ponat po peščanim dinama Pustinjca na brdu Veliki Zaton. Peščana pustinja nije prirodni fenomen, vec je deponija jalovine rudnika bakra i zlata u Majdanpeku. Do ovog mesta se dolazi kada se sa glavnog puta prema Majdanpeku iz pravca Požarevca isključite sa leve strane gde stoji oznaka za Debeli Lug. Kada prođete nadvožnjak sa leve strane vodi vas do pustinje makadamski put na kome često idu kamioni. Na kraju puta stoji rampa i čuvar koji obavlja svoj posao i vraća turiste nazad te smo mi došli šumskim putem do pustinje. Neverovatno je postojanje peščanih dina u našoj zemlji koje bukvalno dočaravaju prizor iz najveće pustinje na svetu- Sahare. Čisto da znate, do Pustinjca je moguće doći i kanjoningom reke Pek.
Nakon peščanih dina Pustinjca krenuli smo ka prerastima koje smo želeli da obiđemo tog dana. Prva je bila Valja preprast koja se nalazila samo na nekoliko km od Majdanpeka. Valja prerast ili Šuplja stena je prirodni kameni most nastao pod dejstvom erozije i lokalnog poniranja reke Prerast u širokom pojasu masivnih krečnjaka, između nekrečnjačkih stena. Svod prerasta je dugačak 22,5m širine kanala na dnu je 7m, unutroašnjosti do 9,5m, visina ispod svoda je 36,8m a iznad svoda 44,8m što da čini najvećim prirodnim kamenim mostom u Srbiji. Predstavlja zaštićeni spomenik prirode I kategorije. Blizu Šuplje prerasti nalazi se i Beli Izvorac koji sam posetila nešto ranije ove godine a slike možete pogledati ovde.
Još jedna prerast koju smo planirali da obiđemo bila je prerast Vratne ili Suva prerast. Zovu je još i Suva jer u toku leta reka presuši u šta smo imali prilike da se uverimo. Kanjon Vratne prerasti sadrži tri imopzantna svoda- Suvu prerast, Malu i Veliku. Kako u opšte doći do ovih prerasti. Iz pravca Majdanpeka tj. najvećeg prirodnog mosta u Srbiji krenuli smo ka Negotinu odnosno ka selima Jabukovac i Vratna. Vodile su nas oznake za Vratnu prerast do mesta gde više nismo mogli autom, ostavili smo pored makadamskog puta kojim smo došli, dužine oko 2km od glavnog puta sa kog smo se isključili i krenuli pešaka ka lokalitetu. Bilo nam je potrebno nešto manje od pola sata da dođemo do Vratne prerasti. Pešačka staza je do polovine puta ravna i pogodna za lagano pešanje a od polovine puta je strma. Vode, kao što sam spomenula, nije bilo, presušila je u toku leta ali je prizor bio fantastičan. . Mala prerast i nalazi se na 200m od manastira Vratna. Visoka je 34 m, dugačka 30m i široka 15m. Potom sledi Velika prerast visine 45 m, dužine 23m i širine 30m. Poslednja i najlepša je Suva prerast koja je visoka 34m, dugačka 15m i široka 10m.
Napomena: do tri svoda može se doći iz pravca manastira Vratna, gde najpre nailazite na Malu prerast, zatim na Veliku i na kraju dolazite do Suve prerasti.
Saveti:
Ponesite dovoljno vode i hrane, obujte čizme ili patike za pešačenje, najbolje je obići prerasti u rano leto kad možete zateći vodu ili u septembarskim danima kada je reka presušila pa se možete kretati a da se ne pokvasite. Nemojte kretati posle 15h ka prerastima jer je šuma gusta i biće mračno prilikom vraćanja. Ima dosta jelena, nemojte ih gađati kamenom, drvetom, oni se dovoljno plaše i bez reakcija turista.