Za Golubačku tvrđavu se ne zna tačno kada je osnovana i ko ju je podigao. Prvi put se pominje u istorijskim izvorima 1335. godine kao tvrđava sa ugarskom posadom.
Tvrđava se sastoji iz tri dela: prednjeg, zadnjeg i gornjeg dela. U utvrđenju se nalazi 10 kula koje su međusobno povezane bedemom, tako da brane grad kako sa kopna, tako i sa vode. U grad se ulazilo preko mosta koji je izgrađen preko rova koji je bio ispunjen vodom, a bio je povezan sa Dunavom. Takođe, grad je bio masivnim lancem povezan i sa stenom Babakaj koja se na sredini Dunava izdiže iz vode poput svetionika upozorava na nepredvidivu Đerdapsku klisuru na čijem se ulazu nalazi. Izgrađena na veoma nepristupačnom mestu, imala je značajan položaj u osvajačkim planovima Osmanilija, pa je odmah nakon Kosovskog boja pao u ruke Bajazitu I . Vremenom je tvrđava dograđivana i prilagođavana potrebama ratovanja.
Zanimljivo je da je sama tvrđava izgrađena na ostacima rimskog utvrđenja, ali se nalaze i ostaci pravoslavne kapele u jednoj od kula što ukazuje da je srednjovekovna tvrđava bila u posedu srpskog naroda. Golubac je podignut na samoj obali Dunava i predstavlja strateški položaj od izuzetnog značaja. Sa južne i istoče strane tvrđavi je bilo gotovo nemoguće prići zbog stenovitog i uzdignutog terena.
Golubačka tvrđava spominje se u nekoliko različtih legendi. Prema jednoj, dobila je ime zahvaljujući vizantijskoj princezi Jeleni. Ona je bila zatočena u kuli utvrđenja. Bila je usamljena i tužna. Utehu su joj pružali samo golubovi, pa otuda i naziv Golubački grad. Druga legenda tvrdi da se u lepu devojku po imenu Golubana zaljubio turski paša. On je pokušao da osvoji njeno srce raskošnim poklonima, ali ona nije htela ništa od toga da prihvati. Za kaznu, po pašinom naređenju, vezana je za dunavsku stenu ne bi li se pokajala. Tu je izgubila život, tako da je tvrdjava nazvana po njoj. Treća legenda kaže da je jednostavno Golubačka tvrdjava dobila ime zbog divljih golubova, koji su se nastanili oko nje. Koja vam je omiljena?
Golubac je imao burnu istoriju što ukazuje na bitke koje su se oko njega vodile. Tvrđava je bila u posedu Osmanlija, Mađara da bi 1867. godine njome rukovodio srpski knez Mihailo Obrenović. Više o istorijatu Golubačkog grada možete pogledati ovde.