Sa pravom mogu reći da je Kapadokija najmaštovitije mesto u Turskoj gde se priroda poigrala i stvorila bajkovite predele neviđene u drugim krajevima sveta. Ovde ćete zateći jedinstvenu arhitekturu, nesvakidašnju prirodu koja se nalazi između tri ugašena vulkana- Guldag, Hasandag i Erdžejes. Kamene strukture koje dominiraju Kapadokijom nastale su usled mešanja lave, vetrova i kiša, neobičnih su oblika, jedinstvene u svetu. Međutim, ono što prvo pomislite kada kažem Kapadokija jeste letenje balonom i prizori koji se samo ovde mogu videti. Dobrodošli u još jednu avanturu sa nenom.sunjalicom!
Sandrin i moj put u Kapadokiju bio je neočekivan, veoma stresan i izuzetno aktivan.
2 dana pred put, kada smo uzele da se čekiramo on line, izašlo nam je obaveštenje da Sandra ne može da izvrši čekiranje jer joj pasoš ne važi 6 meseci od datuma izlaska iz Turske. Razlika je bila 10 dana. Bile smo spremne da odložimo put. Međutim, rešile smo da uradimo sve što je u našoj moći i probamo da izvadimo nov pasoš za jedan dan. Prava agonija ali smo uspele.
U zadnjoj sekundi smo uzele Sandrin pasoš koji je bio završen za tačno jedan dan i požurile na let. Najpre smo letele u Istambul gde je bilo kratko presedanje i sačekale smo let u Kayseri (Kajseri). Pre leta smo rezervisale tranfer od aerodroma do Goreme grada, preko hotela u kom smo bile smeštene.Transport nas je koštao 5e po osobi.
Kapadokija nas je sačekala raširenih ruku.
Naš prvi susret sa balonima bio je rano ujutru, nešto pre 6 sati ujutru, zapravo i jedino vreme kada baloni lete. Iznajmile smo oldtajmer plave boje i sa ljubaznim šoferom krenule do najboljih vidikovaca odakle smo mogle da posmatramo uzletanje ogromnih balona. Toplo vam preporučujem Cappadocia classic cars agenciju prilikom organizovanja ovog izleta. Podeliću sa vama i njihov kontakt telefon na koji se možete raspitati o svemu što vas zanima: + 90 (541) 571 31 12, cena varira u zavisnosti od vrste vozila ali sve informacije možete dobiti upitom preko vibera ili instagrama. Jutro u Kapadokiji je jako hladno i vožnja oldtajmerom podrazumeva da ponesete topliju garderobu za ovaj izlet koji traje 2 sata.
Love Valley samo je jedna od mnogobrojnih dolina u ovom delu Turske koja ima možda i najlepše primerke ,,vilinskih dimnjaka“. Visoki su od 15 do 20m, a sama dolina dugačka je 4km. Do ovog mesta došle smo kolima, bilo nam je potrebno nekih 10tak minuta od centra Goreme. Ugrabile smo rani izlazak sunca kada ovde nema mnogo turista kako bismo uživale u veličansvenom prizoru šarenih balona. Prepoznatljivo mesto je srce klupica na kojoj su fotografije predivne ali smo mi nastavile pravo do drveta želja i ostavite komad garderobe i zamislile želju.
Tokom boravka u Kapadokiji sve zanimljive lokalitete koje smo obilazile nalazili su se između mesta Nevšehir, Avanos i Ugrup. Hotel koji smo odabrale nalazio se u samom srcu Kapadokije, mestu Goreme- Cappadocia Caves Hotel. Na samo 5min kolima od našeg hotela nalazi se mesto odakle 80% balona poleće. Domaćini su bili preljubazni, hotel je fantastičan a soba u steni je jedinstven doživljaj koji je u kombinaciji sa luksuzom i komforom pravo mesto za odmor u ovom delu Turske. Hrana je fenomenalna, na bazi je švedskog stola, u okviru hotela nalazi se otvoren bazen i terasa prekivena ćilimima i tepisima odakle se može posmatrati izlazak sunca, poletanje balona i zalazak sunca. Još jedan hotel koji je vredan pomena i u kom sam provodila dosta vremena, jeste Imperial Cave Suites & Spa. U sklopu ovog hotela, za razliku od 90% hotela u Kapadokiji, nalazi se restoran gde možete pored doručka ručati i večerati. Obično hoteli nude samo doručak i većina samo tople napitke- čaj i kafu, to je bio slučaj i kod Cappadocia Caves Hotel. Ovde je komfor zagarantovan, veliki je izbor pića, sobe su čist luksuz i možete rezervisati sobu koja ima svoj bazen. Ukoliko se ipak odlučite za sobu bez bazena, hotel nudi luksuzan spa centar u kome se nalazi bazen, pravo tursko kupatilo, sauna i sobe za masaže. Osoblje hotela je izuzetno ljubazno, hrana je preukusna a sa terasa hotela možete posmatrati balone i izlazak sunca. U ovom hotelu takođe možete rezervisati i letenje balonom.
Pashabag dolina nalazi se na 7 km od Goreme i do njega preporučujem da idete taksijem koji je veoma jeftin. Ulaznica se placa 20 lira po osobi (2e) i radno vreme je od 8-16h. Ovde idu organizovane ture i već od 9 sati bude puno turista i nastaju gužve. Sandra i ja smo na biletarnici bile u 8h i prve ušle tog dana u dolinu. Oblast je poznata po tome što kamene formacije izgledaju kao da na vrhovima imaju bajkovite dimnjake nastale erozijom koja je trajala milionima godina. Mene su podsetile na pečurke, mada ima mnogo maštovitih razmišljanja. Prema legendi, ispod njih su živele vile i zato je jedan od naziva ovih prirodnih struktura ,,vilinski dimnjaci“. Zanimljivo je da je tokom ranog perioda hrišćansva ovo mesto bilo utočište monasima koji su u II veku bežali od Rimljana i skloništa pronalazili u stenama i kamenim formacijama u Kapadokiji, te se tako ovde može videti hram Svetog Simeona u jednom od ovih dimnjaka. Ovome svedoče podzemni gradovi koji su pronađeni na ovom mestu, crkve i manastiri koji su smešteni u stenama. Posebno mi je bila zanimljiva crkva sa dva sprata do kojih je teško doći. Verujem da mnogi nisu ni znali za skrivene prolaze do ovih spratova, međutim, Sandra i ja smo stekle prijatelja baš u Pashabag Monks Valley koji nam je pokazao najlepše vidikovce doline i pokazao tajne puteve kojima možemo ući u crkvu. Kako je to sve izgledalo možete videti na mojim slikama.
Iskustvo letenja balonom ostaće mi u sećanju do kraja života, ovo treba doživeti i malo je reći da oduzima dah. Let smo rezervisale preko hotela Mitra, dan pre samog letenja. 100e smo platile ovu turu koja je podrazumevala prevoz od hotela do mesta odakle baloni poleću, sam let i povratak u hotel. Tura traje od 45min do 1h a počinje skupljanjem putnika ranom zorom. Kako smo mi bile smeštene na 5min kolima od mesta gde se poleće poslednje smo bile ukrcane i to oko pola 6. Tog jutra vodiči su dobili obaveštenje da se ne sme leteti do 7h zbog nepovoljnih uslova tako da smo morale još malo da sačekamo na ovo iskustvo. Fantastičan je prizor gledati naduvavanje balona sa zemlje i uzdizanje uz pomoć vatre. Ono što me je mnogo oduševilo bilo je to što smo imale korpu za 4 osobe a bilo nas je samo 2. sve ostale korpe su imale po 3 ili 4 osobe. Sa uživanjem smo posmatrale odvajanje od tla i prizore sa 600m visine. Prolazili smo između vilinskih dimnjaka, približavali se zemlji pa ponovo uzletali, izlazak sunca koji nikada neću zaboraviti bio je upravo na ovom mestu. Šareni baloni sa toplim vazduhom bili su svuda oko nas. Povremeno se čuo huk vatre koji zagreva vazduh i koji nas je uzdizao i do 800m po rečima našeg vodiča. Letenje balonom u Kapadokiji jedan je od najboljih doživaljaja u Turskoj i jedinstvena je avantura koju ćete doživeti.
Imale smo mnogo sreće s obzirom da sutra dan baloni nisu leteli usled nepogodnog vremena. Svakog jutra na sajtu vodiči dobijaju obaveštenja da li je dozvoljeno leteti ili ne. Više o letenju balona možete pogledati na ovom sajtu. O disciplini letenja balonom i istoriji ovog sporta možete pročitati na ovom sajtu.
Dolina golubova je još jedna interensantna dolina pored koje se nalazi Goreme panorama. Na putu je ka Museum hotelu te smo nakon obilaska hotela jednoglasno odlučile da obiđemo ovo mesto. Kao i u celoj ovoj oblasti, mogli su se videti dimnjaci različitih oblika i veličina. Dolina golubova me je najviše podsetila na Đavolju varoš.
Preko agencije Cappadocia classic cars iznajmile smo 2 kvada i obišle Swords valley, Red i Rose Valley i Cavusin selo, malo slikovito selo sa predivnim pogledom na drevne vizantijske crkve za koje se smatra da su najstarije u Kapadokiji i gde se nalazi freska Ivana Krstitelja.
U mestu Avanos, upoznale smo porodicu koja se bavi grnčarijom. Najmlađi član porodice, Halim, pokazao nam je kako se prave predmeti od crvene gline koju dovlače iz Kizilirmak reke (Crvene reke). Nakon što naprave predmete od gline, oni se osuše i budu spremni za dekoraciju. Halim nam je objasnio da sve ukrase koje smo videle na posudama i ostalim predmetima crta njegova mama, njen su ručni rad. Kupile smo mnogo suvenira prelepih boja a same smo napravile vazu i pepeljaru. Zanimljiv je postupak prilikom pravljenja, nogom se okreće točak, na kome stoji stub sa glinom. Neophodno je zavrteti točak i zatim nežno oblikovati predmet.
Sultan Carpets radnja je jedna od najpoznatijih u Goreme i najzanimljivija za turistkinje. Ovde dolaze žene is svih krajeva sveta, ne da kupe tepih, nego da se slikaju na mnogobrojnim, nabacanim, šarenim tepisima u Sultan Carpets radnji. Upoznale smo vlasnika koji nas je prvo upitao da li želimo da kupimo tepih. Međutim, donele smo mu sreću jer su za vreme naše posete kupljena dva tepiha, što nije tako često kako nam je objasnio. Ljubazni prodavac nam je pokazao sve haljine koje su nam na raspolaganju, nakon presvlačenja, prostrle smo se na gomilu tepiha i napravile najšarenije slike ovog putovanja. Ovo zadovoljstvo koštalo nas je 50 lira po osobi (5e) a vlasnik radnje je počeo da naplaćuje jer je uvideo da tako više zarađuje od prodaje tepiha.
Nekoliko puta smo prošle pored ovog muzeja, ali se nikako nije ukazala prilika da ga posetimo sve do poslednjeg dana našeg boravka ovde. Muzej na otvorenom nalazi se na UNESCO-voj listi svetskih kulturnih baština. Bilo je utočište vizantijskih monaha koji su gradili crkve u kamenu. Freske koje su naslikane unutar crkava odolevaju vremenu već hiljadu godina.
Odabrale smo nekoliko hotela koji su nam se činili pogodni za odličan zalazak sunca kao što su Mitra hotel i Imperial Cave Suites & Spa. O njima nešto više u mom narednom blogu.
Za ovakvo jedno putovanje potrebno vam je samo dobro raspoloženje, dobro društvo i provod je zagarantovan. Nezaboravne dane smo provele u Kapadokiji kojih ćemo se Sandra i ja uvek rado sećati.