Preko brda, preko brega, uz malo strpljenja stižemo do Žagubice. Pitate se šta radim tamo??? Rešila sam da vidim ne tako popularni lokalitet, skriveni kraški biser, za mene lepši od ovogodišnjeg najpopularnijeg turističkog mesta, Krupajskog vrela.
Na prečniku od 25m smešteno je vrelo Mlave koje me je na prvi pogled fasciniralo smaragdno zelenom bojom, svetlijih i tamnijih nijansi. Razlog ovih predivnih nijansi je vegetacija i velika dubina jezera. A pazite sad ovo, dubina vrela još nije ispitana, ronilačka ekipa koja je 2008. godine istraživala vrelo stigla je do dubine oko 70m. Zbog neadekvatne opreme tu su se zaustavili. Providnost vode je od 4-10m a temperature vode kreće se od 4 do maksimalnih 11°C. Vrelo Mlave nalazi se na 314 mnv i okruženo je prirodnim lepotama severnih obronaka planine Beljanice.
Ono što sam odmah primetila kada sam se približila vodi jeste da se u ovom jezeru nalazi veliki broj pastrmke, što dodatno govori o njenoj čistoći i hladnoći.
Pored jezerceta koje je glavna agrakcija ovog mesta možete preko mosta ili obilaskom jezera doći do restorana ,,Vrelo Mlave“ i osvežiti se uz nesvakidašnji pogled na prirodne lepote.
Na putu do Žagubice prošli smo pored manastira Blagoveštenje i Gornjak o kojima možete pročitati u mom narednom blogu.