Borački krš je proglašen za spomenik prirode zbog svog retkog oblika reljefa koji predstavlja deo ugašenog vulkana starog 20 miliona godina. Najviši vrh iznosi 515mnv sa kog se pruža pogled na Gružansko jezero, šumadijske predele i selo Borač. Na žalost, magla nam je uskratila ove prizore, međutim, doživela sam nezaboravno iskustvo upravo zbog vremenskih uslova. Popela sam se na vrh i videla sam samo metar ispred sebe, što sam više gledala u daljinu tlo mi je bilo nestabilnije. Sve oko mene je bilo sivkaste boje a šetajući kroz šumsku maglu primetila sam da iz zemlje izvire kamen sa jarko zelenom mahovinom koja daje posebnu notu ovom usponu.
Rekla bih da je ovo jedna laka šetačka staza, odlična za početnike, dok na samom grebenu Boračkog krša postoji staza koja vodi do krsta, najviše tačke ovog spomenika prirode, za malo spremnije planinare.
Na vrhu se nalaze ostaci starog srednjevekovnog grada Borač iz perioda despota Stefana Lazarevića. U podnožju Boračkog krša postoji crkva koja je sagrađena 1350. godine i očuvano srednjovekovno groblje na čijim spomenicima su i dalje vidljivi tragovi boja i poruka. Meterijal koji je korišćen za pravljenje spomenika je sa Boračkog krša.
Kako doći do Boračkog krša?
Početna tačka uspona jeste crkva u mestu Borač. Tačnu lokaciju možete videti ovde. Sa desne strane naišla sam na srednjovekovno groblje, ispred mene je bila crkva, a sa leve strane parking na kome sam ostavila auto. Staza koja vodi do vrha je odmah pored groblja, prepoznaćete je po tabli za spomenik prirode, ali i po markaciji. Ne možete se izgubiti ili skrenuti sa staze jer je sve odlično obeleženo. Od Kragujevca je udaljeno 30km, a od Beograda, oko 2 sata bez obzira da li idete preko Aranđelovca i Topole ili autoputem A2 ka Gornjem Milanovcu (preporučujem autoputem ako idete iz Beograda).
Preporuke za uspon na Borački krš