ODMOR NA NAJELPŠIM PLAŽAMA INDISJKOG OKEANA
Egzotična Šri Lanka se smatra pravim rajem za turiste i biserom Indijskog okeana i Azije. Turistima je često teško da odluče šta bi želeli da posete na Šri Lanci jer ostrvo je jako veliko a atrakcije brojne. Podelila bih turističke atrakcije i mesta koja treba videti u Šri Lanci na dva dela. Prvi deo možete pročitati na mom prvom blogu o ovom ostrvu, a drugi deo čini jug ostrva gde smo proveli 5 dana. Šri Lanka ima 1340km obale, kilometri divnih peščanih plaža, okruženih palminim drvećem i plave smaragdne vode. Nakon neverovatnih 5 dana provedenih u ovoj zemlji, bila sam rešena da istražim i da sa vama podelim najlepše plaže Šri Lanke. Sve o avanturama koje sam doživela pre odmora na jugu zemlje možete pročitati na mom blogu: Egzotična Šri Lanka.
Obilazili smo najlepše plaže i uživali u skrivenim predelima Šri Lanke. Spomenula bih par plaža koje su na mene ostavile poseban utisak. Jungle beach je jedna takva, udaljena 10min od našeg smeštaja (Unawatuna beach) do koje smo došli tuk tukom. Prošli smo kroz malu prašumu, donekle očišćenim putem kako bismo stigli do ove plaže. Naručili smo koktele i uživali ceo dan u jedinom coctail-beach baru na ovoj plaži. Isti čovek koji nas je dovezao sačekao nas je u dogovoreno vreme i vratio u smeštaj. U blizini se nalazila picerija, za nas najveća sreća koja nam se desila shodno da nam nije prijala njihova kuhinja.
Savet: ukoliko ste zadovoljni vozačem tuk tuka, ako je ljubazan, ne želi da vas prevari angažujte ga da vas stalno vozi, dogovrite vreme unapred i tako se nećete opterećivati oko prevoza i nesmetano uživati u odmoru.
Obišli smo i plažu Mirissa koja se nalazi na samom jugu ostrva. Ako me pitate kako sam zamišljala tropski raj odgovoriću vam da je to plaža sa sitnim peskom, kokosovim drvećem i predivnim talasima baš kakvi su bili na ovoj plaži. Mirissa je definitivno najlepša plaža koju smo obišli na ovom ostrvu. Ovde se nalazi više beach barova, samo je potrebno da se udobno smestite i uživate u prizoru pred vama, kao što smo i mi uradili. Ceo dan smo se kupali, borili sa talasima, pili koktele i istraživali skrivene delove Mirissa plaže. Kako sam pre dolaska na ovo ostrvo istraživala šta je interesantno videti na svim lokacijama koje smo planirali da obiđemo, naišla sam na plažu punu predivnih palmi. Duž leve obale Mirisse na 15min hoda od mesta gde su pozicionirani barovi i ležaljke nalazi se ovaj skriveni kutak za ljubitelje čiste egzotike. Slatko brdo sa palmicama je jedno od najlepših uspomena koje smo poneli sa ovog ostrva.
U povratku vozač tuk tuka nas je pitao da li želimo da stanemo u mestu Koggala, koji nam je bio uz put i pogledamo kako ribari na štulama zabodenih u plićaku balansiraju čekajući ulov, što smo naravno i uradili.
Hikkaduwa plaža je još jedna od mnogih na Šri Lanci koju karakteriše pesak zlatne boje i kristalno čista voda. Osim fenomenalne plaže mesto je poznato i po ribarstvu, specifično za ovaj deo sveta jer se pecanje ne štulama, baš kao što smo imali prilike da vidimo u mestu Koggala. Ako ste ljubitelj surfovanja i ronjenja toplo preporučujem Hikkaduwa plažu.
Iako smo bili smešteni na samoj plaži Unawatuna, ostavili smo je za kraj. Unawatuna se nalazi na južnoj obali 5 km udaljen od grada Gale, izuzetno je posećena. Mesto magičnog zalaska sunca, sitnog peska, palmi i prostranom plažom uputpunilo je naše putovanje. Sutra dan čim smo se probudili iskoristili smo poslednjih par sati na ovom ostrvu da plivamo i uživamo na suncu, pre povratka. U Colombo smo se vratili vozom, kao što smo i došli i bez većih zadržavanja uputili se ka aerodromu na let Colombo-Dubai. Iako smo sami planirali koje ćemo lokalitete obići, gradove, plaže Colombo nam nije bio privlačan, dogovorili se smo da kada dođemo i vidimo kako je u ovom gradu odlučimo da li ćemo izdvojiti vreme ili ne. Procenili smo da je kvalitetnije provesti vreme u Šri Lanci bez dužeg zadržavanja u Colombu, što predlažem i vama.
Jedina stvar koja je nama predstavljala problem bila je hrana na Šri Lanci. Nacionalnom kuhinjom dominira pirinač, obilje povrća i začina, a za naše standarde nedovoljna količina mesa. Zanimljivo je da gotovo ne postoji mogućnost da pojedete nešto što nije ljuto i upravo je to za mene predstavljalo najveći problem. Imala sam utisak da ne postoji obrok bez ljutih začina. Takođe, ono što nam je skretalo pažlju jeste način na koji prodaju hranu. Ribu koju ulove odmah isprže i tako je prodaju pored puta (ovo se posebno može videti na jugu ostrva). Voće i porvće možete da kupite u svakom mestu u koje odsednete ali što se tiče mesa, čorbi, ribljih specijaliteta budite pažljivi. Jako smo se obradovali kada smo blizu smeštaja u Unawatuni videli piceriju gde svu hranu spremaju ispred vas.
Ako su vam potrebni saveti oko organizacije puta ili imate bilo kakvih pitanja o destinacijama koje sam posetila pišite mi na instagramu, facebooku ili putem maila.