U prethodnom blogu, Hurgada iz prve ruke, pisala sam uopšteno o klimi, najboljim periodima kada posetiti Egipat, šta posetiti u Hurgadi, šta je potrebno da znate o smeštajima, plažama, ulicama, novcu, prevozu. U ovom blogu možete pročitati koji su najzanimljiviji izleti koji vam mogu približiti kulturu i lepotu ove zemlje koje sam ja posetila ovog puta.
Veličansvene piramide
Nezaobilazni Kario, izlet smo uplatile preko agencije Wayout i tura nas je koštala 70e. Podrazumeva prevoz do Kaira, obilazak nacionalnog muzeja, plovidbu Nilom, ručak u blizini Gize i na kraju obilazak piramida u Gizi. Ono što mi je bilo vrlo simpatično je naš vodič Mustafa koji odlično govori srpski jezik i koji nas je tokom celog puta dozivao ,,Mladi“, ,,Idemo mladi!“. Rekla bih da je ovo naporan izlet jer je autobus došao po nas u 2 ujutru i mi smo bili u 8 sati ispred nacionalnog muzeja. Kairo je fascinantan jer sam mogla videti delove grada koji su izuzetno siromašni, do oblakodera u okolini Nila i centru grada. Kario je najveći grad u Africi sa 15,2 miliona stanovnika. Nacionalni muzej me je oduševio veličinom i uređenošću prosotra, zatim hijeroglifima, statuama, predmetima iz drevnih vremena, ali ono što me je najviše iznenadilo je informacija da se mumija faraona nalazi u muzeju Luvr, u Parizu, a ne u ovom muzeju.
Plovidba Nilom je opuštajuća, mada Nil je izuzetno prljava reka, braon boje ali je zato odlična prilika da se vidi Kairo iz nekog drugog ugla. Ova reka se proteže na oko 6.650 km i važi za jednu od dve najdužih reka u svetu. Reka Nil predstavlja kolevku života Starog sveta kojim su vladali moćni faraoni, a i danas je veoma bitna za Egipćane kada je u pitanju transport i privreda. Na obalama ove moćne reke nalaze se najveći i najznačajniji gradovi Egipta, kao i istorijske baštine starog doba.
Nakon plovidbe sledio je ručak, tradicionalna kuhinja i na kraju obilazak piramida. Piramide se nalaze u mestu Giza koje je izuzetno prljavo. Zamišljale smo pustinju, pesak, kamile, čistinu i ravnicu na kojoj se nalaze piramide, ali ne.. do piramida se prolazi putem koji je prepun smeća i prljavštine u mestu Giza. Jedno od sedam svetskih čuda starog sveta čine upravo ove piramide. One se smatraju najvećim i najspektakularnijim ostvarenjima Egipatske civilizacije koje su i danas ostale očuvane, a služile su kao večne grobnice egipatkih vladara. Prva piramida, odnosno kraljevska grobnica, datira još od 2650. godine pre nove ere i poznata je kao Džoserova piramida u koju imate prilike da udjete i pogledate kako izgledaju grobnice unutar nje, pod uslovom da niste klaustrofobični. Za izgradnju Džoserove piramide je zaslužan doktor, inženjer i prvi arhitekta piramide, Imhotep.
Najpoznatije piramide su Keopsova piramida koja je visoka 138,8 metara, Kefrenova piramida i Mikerinova piramida koje čuva najveći monolitski kip na svetu, velika Sfinga, koju takođe ovde možete videti. Predstavlja mitološko biće koje stražari čuvajući ulaz u ove grobnice, sa telom lava i ljudskom glavom.
Piramide su sagrađene slaganjem kamenih blokova jedan na drugi kojim bi se pravile stepenice, stvarajući pravolinijsku arhitekturu, koje su se na kraju spajale u jednoj tački na vrhu, a spomenula bih još da su izgrađene u vreme kada je Egipat bio jedna od najbogatijih i najmoćnijih civilizacija na svetu.
Raj na zemlji
Rajsko ostrvo sa snorkelingom je savršen izlet nakon posete piramidama. Za njega je potrebno izdvojiti 25e i dobro raspoloženje. Ako nikad niste probali snorkeling bićete oduševljeni najviše zbog onoga šta ćete videti pod morem. Rajsko ostrvo bih opisala kao prelepu peščanu plažu gde je voda gotovo prozirna. Na njoj obično nema mnogo turista i ovde je mir, uživanje i odmor zagarantovan. Napomenula bih da ponesete kremu za sunčanje sa visokim zaštitnim faktorom jer je teško naći hlad na plaži.
Kultura beduina iz prve ruke uz adrenalinsku avanturu
Tura koja je u Egiptu nezaobilazna je safari i džip tura do beduinskog sela. Željne adrenalinske avanture, uplatile smo ovaj izlet koji je koštao 30e. On je obuhvatao vožnju kvadova, bagija, jahanje kamila i upoznavanje sa životom u pustinji, beduinskim običajima i njihovom tradicijom.
Kada je reč o kvad turi, podelila bih na dva dela, bržu i sporiju turu. Naravno da smo izabrale da svaka vozi svoj kvad i da budemo u bržoj turi. Imam za vas dva saveta, ako ne ponesete maramu kojom ćete pokriti lice tokom vožnje obavezno kupite i ponesite naočare zbog prašine tokom vožnje. Medjutim, prava atrakcija je bila vožnja bagijem koji je u fazi raspada, koji se čuje kao 3 traktora, a koji opet ide brzo. Na žalost nismo bile na čelu kolone i upadale smo u maglu prašine. Savet: pustite bagija ispred vas da se odalji kako biste mogli da dišete. Nekoliko pauza se pravi u toku vožnje po dinama pustinje a potom smo se uputili džipovima do beduinskih sela. Do nih se stiže 40min vožnje od Hurgade, gde smo mogle da svedočimo kako ljudi žive u pustinji, koji su njihovi običaji, od čega žive, svakodnevne navike i imale smo prilike da probamo beduinska jela. Imele smo priliku da jašemo kamile, što meni nije bilo toliko zanimljivo jer su kamile vodile beduinke koje su nosile crne tunike i bile prekrivene od glave do pete, videle su im se samo oči. Inače reč beduin je nastala od arapske reči badawi što znači stanovnik pustinje. Tradicionalne muške tunike su dugačke i bele i prepoznatljivi su po karakterističnim šalom na glavi.
Ronjenje, omiljeni izlet
Svakako, jedan od najpopularnijih izleta u Hurgadi jeste odlazak Giftun ostrva i nacionalnog parka. Već možete da pretpostavite da je ronjenje bio moj omiljeni izlet u Egiptu. Mogla sam da se uverim u bogatstvo boja podvodnog sveta koje su me ostavile bez daha. Nakon 45min plovidbe od obale Hurgade naišli smo na koralne grebene koji su bili fantastični, oko njih su plivale ribe najrazličitijih boja i izgleda, a ako budete imali sreće kao mi, uz put će vas pratiti delfini sa kojima možete plivati, ukoliko budu raspoloženi. Crveno more ima više od 1000 vrsta riba koje zajedno sa koralimama čini Crveno more još lepšim. Ako niste znali, Crveno more važi za jedno od najlepših mora sveta, a ako sumnjate pozivam vas da se u to i uverite sami 😊 Smatram da rodnjenje nikako ne treba da se propusti jer ćete najbolje tako moći da vidite prava bogatstva ove zemlje. Nena i ja smo bile u rukama instruktora ronjenja koji su nam sa strpljenjem objasnili kako funkcioniše komunikacija pod vodom i koji su nas spremili za zaron. Imale smo dva zarona, prvi do 10m i drugi do 25m. Na prvom zaronu instruktori procenjuju da li smo spremne za dublji zaron. Osećaj je fenomenalan. Upozorili su nas da su vrtoglavice, gubljenje čula sluha, mučnina sasvim normalne ukoliko ne ronimo često. Mnogo je bilo smešno kada se sve završilo, kada smo Nena
i ja skinule bocu sa kiseonikom i ustanovile da smo imale posledice ronjenja. Nena me je na svakih 5min pitala da li se mi krećemo, a ja je ništa nisam čula, bukvalno su mi uši pod pritiskom ostale zapušene narednih 2-3 sata. Bile smo presmešne jedna drugoj.
Ostalo je još da spomenem da nas je ovaj celodnevni izlet koštao 35e.
Dolina Luksora
Jedna od nezaobilaznih atrakcija jeste dolina Luksora koju na žalost ovog puta nisam posetila već sam ovaj izlet ostavila za neki naredni put. U okviru Tebanskih brda nalaze se podzemne grobnice u kojima se nalaze 63 kovčega faraona iz XV veka pre nove ere.
Pred polazak hotel smo napustile jako rano ali u hotelu se nalaze pomoćne sobe gde možemo da ostavimo stvari i da se istuširamo nakon uživanja na plaži i tog poslednjeg dana. Tako da smo maksimalno iskoristile vreme u Hurgadi.