Zamislite, prvi put sam u Somboru. Bilo je lako dogovoriti se sa Sandrom da se uputimo u Sombor jer smo mnogo toga lepog čuli o ovom gradu.
Smeštaj smo vrlo lako pronašle preko bookinga, i to u samom centru grada, čim smo se smestile počela je da pada sitna kiša, uzele smo kišobran i krenule u obilazak.
Prošetale smo glavnom ulicom Kralja Petra i uživale u ambijentu najzelenijeng grada naše zemlje, a možda i šire. Ovde se nalazi biljka bođoš koja je doneta iz doline Misisipija. Zgrade su niskospratne, različitih boja i posebno se ističe Srpska čitaonica. U ovoj ulici su smešteni brojni kafici i restorani tako da smo imale priliku da uživamo u čistom vazduhu, zelenilu i tradicionalnoj vojvođanskoj muzici.
Županija je simbol grada Sombora. U svečanoj Sali zgrade Županije nalazi se najveće ulje na platnu u našoj zemlji, neverovatnih 7x4m, ,,Bitka kod Sente“, rad Ferenca Ajzenhuta i to nikako nismo mogle da zaobiđemo prilikom obilaska. Slika je postavljena 1898. godine i na njoj su predstavljeni autrijski vojnici u borbi protiv Turaka. Na glavnom ulazu nalazi se portir koji u zavisnosti od doba dana dozvoljava ulaz u zgradu. Uglavnom do 13h smatra se pristojno vreme za obilazak. Objasnio nam je da je slika uneta kroz prozor koji je pri tom morao da se poruši na gornjem delu kako bi slika mogla proći. Postoji unutrašnje dvorište zgrade županije sa fontanom koje nam se posebno svidelo jer je okruženo bođošima i u kome dominiraju crvene, narandžaste i žute nijanse zgrade.
Karmelska crkva Svetog Stjepana sa dva tornja nalazi se u blizini zgrade Županije. Nalazi se na kraju glavne ulice, blizu fontane, a zanimljivo je da se u toj crkvi nalaze orgulje koje su najveće na Balkanu, a koje su u Evropi druge po veličini u šta smo imale prilike da se uverimo.
Trg Svetog Trojstva nalazi se nedaleko od glavne ulice i ovde možete videti gradsku kuću koja je sagrađena na temeljima palate koja je sllužila kao dom grofa Jovana Brankovića. Krase je predivne nijanse narandžaste boje, moje omiljene.
U blizini starog bioskopa ,,Zvezda“, nalazi se tržni centar na čijem vrhu se nalazi kafić ,,View“. Ovde možete videti iz ptičije perspektive centar grada Sombora i uživati u osvežavajućim pićima.
Veliki Bački kanal je deo sistema Dunav-Tisa- Dunav koji je dugačak neverovatnih 118km, a još neverovatnije je što je prokopavan ručno. Plovili smo sa brodićem ,,Tatjana“ u koji smo se ukrcali kod slatkog kafica ,,Café de Sol“, i od gostoljubivog domaćina saznali da ovaj kanal još naizvaju ,,Kišov kanal“, širine 35m. I dok nismo krenuli u plovidbu primetila sam da je voda izuzetno čista što dokazuje prisustvo cveta belog lokvanja i rečnih rakova. Domaćin nam je objasnio da Na deonici na kojoj smo mi plovili dubina je dostizala i do 8m, međutim, prosečna dubina ovog kanala je 3m.
Ukoliko ostajete više dana preporučujem i odlazak u Apatin na plažu ,,Plava ruža“. Plaža je peščana, predstavlja rukavac Dunava, a za potpuni ugođaj ovde se nalazi par kafića u kojima se možete osvežiti u toplim letnjim danima.
Vožnju fijakerom nikako nismo mogle da zaobiđemo. Kada smo prošle trg Svetog Trojstva I nastavile malom ulicom naišle smo na fijakersko stajalište gde nas je kao poručen čekao fijaker sa dva konja. Možete se voziti zonom A i zonom B koja podrazumeva nešto veći krug korz ulice Sombora. Vožnja nas je koštala 250 dinara po osobi, a mi smo uživale u predstavljanju ovog grada u prijatnom društvu i svakako nesvakidašnjem prevoznom sredstvu.