Hrvatska sadrži preko 1000 ostrva i osim Grčke, u mediteranskom regionu nema toliko uvala, grebena i zaliva kao što ih imaju naše komšije. Hvar je ostrvo koje nazivaju kraljem među dalmatinskim ostrvima i smatra se da je jedno od 10 najlepših ostrva na svetu. Nadam se da ću uspeti da vam približim lepotu o kojoj toliko pričaju i da ćete u daljem tesktu naći korisne informacije vezane za Hvar.
Do Hvara možete doći trajektnom linijom Jadrolinijom koja visokoj sezoni prevozi u sledećim terminima do Starog grada Hvar iz Splita: 5:30, 7:45, 11:30, 14:00, 17:30, 20:00, 23:00. Cena karte je 47kuna (7evra) i prevoz do Hvara traje oko 2h. Vožnja je prijatna, trajekt naravno prostran sa salonom tako da možete da uživate i odmarate na putu do ostrva.
Kako nismo htele da iznajmljujemo auto da bismo bile mobilne, a kako bismo se kretale po ostrvu ostali su nam autobuski prevoz i taksi. Bus vas čeka ispred trajekta u svim pomenutim terminima i vozi u dva smera, ka Starom gradu i ka Hvaru. Mi smo odlučile da budemo smeštene u Starom gradu jer smo posavetovane da je lepši, sa manje turista, u šta smo imale prilike kasnije da se uverimo. Autobuske linije smo videle na stanici i uzele red vožnje u turističkoj organizaciji Stari grad Hvar.
Prvo smo želele da istražimo plaže i znamenitosti Starog grada. Uputile smo se ka centru i first stop nam je bio Tvrdalj Petra Hektorovića, hrvatskog pesnika, jednog od najvećih ličnosti hrvatske kulture. Dvorac pesnika je građen prema njegovim nacrtima i jedinstvenost ovog objekta ogleda se u ribnjaku u kome se ribe ne love, koji se nalazi u centralnom delu dvorca i koji bi opisala kao jedan veliki, prelepi bazen pun riba. U ovom ribnjaku more se meša sa izvorskom vodom. Odmah pored ribnjaka se nadovezuje vrt u kome smo provele neko vreme uživajući u pogledu na dvorac. Kompletan obilazak ribnjaka koji je najatraktivniji detalj možete pogledati na mom instagram profilu. Ulaz je koštao 3e i možete da provedete koliko god vremena želite.
Trgovi u Starom gradu su fenomenalni i osim Trga Tvrdalj Petra Hektorovića izdvojila bih još i Trg sv. Stjepana, Trg Ploča i Trg Škora. Ulice su me malo podsetile na Rovinj ali opet jedinstvenih boja i ukrasa. Cveće, brodove, restorane i kafiće možete videti na svakom koraku kraj obale mora, pored šetališta. Meštani su izuzetno ponosni na novu rivu koja se proteže duž luke. Može se uporediti sa onom u Splitu, dosta je manja ali sa druge strane sa više detalja.
Savet: ukoliko menjate novac na ostrvu Hvar, bolji kurs je u Starom gradu i to za celu jednu kunu, što bi značilo da u gradu Hvaru za svaki promenjeni evro dobijate jednu kunu manje. Postoji u Hvaru jedna radnja u kojoj smo pronašle normalan kurs, a to je radnja Tisak na ćošku kod luke.
U Starom gradu Hvaru postoji nekoliko divnih plaža od kojih bih izdvojila Maslinicu koja je jedina peščana plaža na celom ostrvu i plažu Duboka koja se nalazi na Putu od Lanterne, divno šetalište koje okružuju borovi i do koje će vam šetnja izuzetno prijati. Na ovoj plaži se nalazi i jedan preslatki beach bar u kome nema hrane, samo služe piće, nalazi se tuš i plaža je betonska, voda čista.
Dok ste na Hvaru iskoristite priliku da posetite Tvrđavu Forticu (Španjolu), u gradu Hvaru, do koje možete doći kolima ili pak laganom šetnjom uz brdo. Tvrđava se vidi iz svih delova grada i zaista dominira Hvarom. Ulaznica košta 40kuna, a pogled koji pruža svakako vredi više. Tvrđava je sagrađena za vreme vladavine Venecije u XVI veku i unutar nje se može videti zbirka amfora i ostalih eksponata iz srednjeg veka. Uživale smo u panorami na grad Hvar i Paklene otoke. Predlažem vam da idete u ranim jutarnjim časovima ili nakon 18h zbog visokih temperatura ako idete u letnjoj sezoni. Ponesite udobnu obuću i vodu. Ispred tvrđave nalaze se klupice i ležaljke za odmor i potpuni ugođaj nakon pešačenja. Ostalo mi je još da vam spomenem da je radno vreme tvrđave od 9-22h.
Sam grad je autentičan, krasi ga venecijanska arhitektura, mnoštvo turista i prelepih jedrilica, brodova, restorana. Nije potrebno više od jednog popodneva da se obiđe sam centar tako da smo Nena i ja to radile uz put. Cilj nam je bio da otkrijemo lepote hvarskih uvala i plaža o kojima smo toliko slušale. I krenule smo od Paklenih otoka i najlepše plaže na Hvaru, po mom mišljenju, Mlini. Do nje se dolazi taxi čamcem koji ima polaske svakog dana u pola 10 i 10 (u zavisnosti sa kojom agencijom plovite). Vožnja košta 20 kuna i traje oko 20tak minuta. Na plaži je voda izuzetno čista, kristalna, od bele do tamno plave praveći akvarel morskih boja. Ležaljke na plaži su 70 kn, a postoji i slobodan deo za peškire kao i deo gde se možete skloniti od sunca, ispod drveća. Uvala je okružena mirisnom borovom šumom i savršena je za avanturiste koji bi otkrivali grebene na Mlinima. Ova fantastična plaža je sačuvala utisak najbolje koju smo posetile na Hvaru do samog kraja. Tu smo ostale čitav dan i preporučujem da je obavezno posetite ukoliko odlučite da letujete ovde.
Izdvojila bih još jednu plažu koja se nalazi na 8km od centra Hvara, a to je Dubovica. Do nje možete doći kolima, autobusom ili taksi čamcem. Ukoliko dolazite sa kopna spomenula bih da je put makadamski do nje i da vodite računa kako silazite. Prepoznatljiva je po staroj kamenoj kući koja se nalazi odmah do mora. Prostrana je, voda je čista i ovde ne postoji mogućnost iznajmljivanja ležaljki. Moj predlog je da poranite, zauzmete mesto ispod drveta u hladu i ponesete hranu i piće.
U blizini Dubovice nalazi se Milna, plaža koja je pogodna za decu jer je karakteriše sitan kamen. Manja je u odnosu na prethodno spomenute plaže, do nje takođe možete doći taksi čamcem ili kopnom- kolima i autobusom.
Palmižana, plaža na Paklenim otocima je svakako nezaobilazna posebno za hedoniste. Daleko od gužve na Hvaru, ovde smo naišle na beach club koji se od svih ističe, a to je ,,Laganini’’ gde možete iznajmiti baldahin i uživati uz hladna pića. Plaže su od sitnog kamena, a ovde postoji i jedna peščana plaža, što je meni bilo posebno zanimljivo jer je svuda karakterističan kamen. Voda je neverovatne boje, prelivaju se boje isto kao na plaži Mlini i prilaz vodi je odličan. Uz obalu, gde je kamen ima dosta morskih ježeva pa preporučujem da nosite šunjalice. Do Palmižane možete doći taxi čamcem iz Hvara, cena je od 50-70 kn. Cene na ovoj plaži su malo jače nego u gradu Hvaru, ali je uživanje zagarantovano.