I da, stigle smo i do Visa, jednog od najlepših ostrva u Hrvatskoj koje se nalazi u središnjem delu Jadranskog mora i najudaljenije je naseljeno ostrvo. Hvar, Šolta i Brač stavljaju Vis u senku međutim upravo zbog toga je ova destinacija meni lično bila izuzetno privlačna, jer je skrivena i tajanstvena, neposećena.
Zanimljivost: od 1944. godine pa do godine mog rodjenja 1989., Vis je bio proglašen vojnom zonom čime je sačuvan od turista i turizma. 45 godina izolacije učinilo je da sačuva prava prirodna bogatstva i da zadrži miran način života.
U Vis smo došle preko agencije Nautica adventure, koji su apsolutno prevazišli moja očekivanja i doprineli da ovaj put bude još lepši. Plovile smo brodom od 350 konja i vrlo brzo stigle do Visa, probijajući se kroz talase, odskakujući od palube broda tokom celog puta i uživajući u svakoj sekundi plovidbe. Ne preporučujem brodove sa jakim i brzim motorima za one koji imaju morsku bolest i koji ne podnose dobro plovidbe. Fantastičan doživljaj zaista.
Na Visu se nalaze dva grada, Vis i Komiža koji se nalaze suprotno jedan od drugog. Ostrvo je okruženo kristalno čistim, modrim i ponegde tirkiznim morem. Ima dosta uvala i skrivenih plaža, do nekih je moguće doći samo brodom.
Šta videti na Visu?
Uvala Stiniva je plaža proglašena za najbolju evropsku plažu 2016. godine. Do nje se može doći kopnenim putem ili brodom. Brodovi mogu stići do obeleženih bova nakon čega posetioci mogu uzeti mali čamac- dingija i konopcem se dovući do obale ili izveslati, a takođe može se isplivati do same plaže, nekih 200m. Plaža je uska, za nju je karakterističan veći beli kamen, kristalno čista voda i ne mnogo turista. Karakteristična je i prepoznatiljiva po uskom prilazu sa otvorenog mora pa zato brodovi, čamci i jedrilice ne mogu prići bliže obali. Ponesite šunjalice da biste lakše ulazili u vodu.
Plava laguna. Često na Hrvatskom primorju možemo čuti da nude izlete za plavu lagunu. Objasnili su nam meštani da plavom lagunom nazivaju plavo more nesvakidašnje boje, čiste i kristalne vode pa smo mi rešile da se u to i uverimo baš u blizini Visa. I zaista, more je neverovatno, ne znam koliko rečima mogu da dočaram, isto tako i slikom. Ovde sam iskoristila priliku za snorkeling i imala šta da vidim pod vodom. Okruženo je brojnim vrstama riba, dno je od belog peska, a boja vode nesvakidašnja. U suštini na svakoj plaži koju sam posetila u Hrvatskoj boja vode je bila jedinstvena i neuporediva sa drugim.
Modra špilja na ostrvu Biševo je glavna atrakcija ostrva Vis. Do nedavno bila je čuvana od strane vojske i nije joj se moglo prići. Ni dan danas se u njoj ne sme kupati. Po čemu je zapravo ona specifična? Na dnu se nalaze kamenčići koji reflektuju sunčane zrake i prave idealnu plavo modru boju unutar pećine. Nju možete jedino videti preko organizovanih tura brodom. Vodiči su nam objasnili da van sezone oni rone i čiste dno kako bi i dalje kamen reflektovao ovakvu boju. Ulaz u pećinu je posebno iskustvo, miniran je i tako je napravljen minijaturni otvor, tek toliko da mogu ući manji čamci. Kada je nemirno more nemoguće je ući u špilju. Unutra smo se zadržali tek nekoliko minuta i uglavnom se unutra nalaze 3 čamca sa po 10-tak ljudi. Ulaz se plaća 70 kn. Kao što sam spomenula, kupanje je ovde zabranjeno.
Uvala Pritišćina je pravo iznenađenje. Mislim da nikad ne bih otrkila ovu plažu da nije bilo meštana koji su me odveli do nje. Postoji prilaz sa mora, skriveno među stenama, bez turista. Plaža je izuzetno mala, pravi raj za avanturiste. Rečeno mi je da postoji i makadamski put, jako loš koji vodi do ove plaže. Uvek bih se odlučila pre za plovidbu. Uglavnom, ovde smo imale priliku da se kupamo i uživamo u nesvakidašnjoj plaži koja me je definitivno oborila sa nogu od svih koje sam posetila na Hrvatskom primorju do sada. Spomenula bih da ovde ne postoje bove gde se mogu zakačiti brodovi što nas nije sprečilo da se zadržimo na njoj. Ako imate, ponesite šunjalice.
Vis ima još lepih plaža a za ljubitelje ronjenja prestavlja savršenu destinaciju. Postoji oko 20 lokacija sa potopljenim podmornicama, avionima, jedrenjacima i ratnim brodovima. Vis karakterišu strme litice, skrivene pećine, brojne vrste riba.
Ostalo mi je samo da vam kažem da je ovaj izlet preko nautica adventure koštao 60e u sezoni. Cena je spuštena u odnosu na prethodne godine zbog situacije sa koronom i turistima. Usluga i dobar provod su zagarantovani.