Dobrodošli u moj najomiljeniji, najdraži i najposećeniji grad u Crnoj Gori, Herceg Novi. Već skoro 10 godina letujem ovde dva puta godišnje i Novljani su me prihvatili kao njihovu. Pisala sam vam o Herceg Novom u maju, kada sam u njemu boravila samo par dana i obećala sam detaljan opis ovog predivnog mesta kada budem ponovo išla. I evo me.
Slažem se da postoje stariji gradovi, lepši po nečijem ukusu i bogatji, poželjniji za posetioce, ne samo u CG nego i šire. Ali ne postoji grad u kome ćete osećati veću pripadnost od mog Herceg Novog. On se nalazi na samom ulazu u boko- kotorski zaliv, ispod planne Orjen. Zovu ga još i Grad od hiljadu stepenica i Grad mimoze. Uvek kad dodjem ovde smršam bar dva kg i zategnem se bolje nego u bilo kojoj teretani. To je zato što je do plaža i škvera najlakše doći pešaka, stepenicama zbog uskih ulica i malog broja parking mesta. Spomenula bih da je jedan od najmladjih gradova na Jadranu.
Pa hajde da vas odvedem u obilazak.
Škver je duša i srce Herceg Novog, tu se spajaju glavno gradsko stepenište i šetalište Pet Danica. Ovde možete da vidite i spomenik podignut osnivaču grada, bosanskom kralju Tvrtku I Kotromaniću. Šetalište Pet Danica je idealno za duga pešačenja pored mora, dugačko je 6km i prolazi kroz ceo Herceg Novi, povezujući Igalo i Meljine. Na škvru se pored gradske luke i pristaništa nalaze ostaci nekadašnje železnice i železničke stanice koje su nekada tamo bile. Sve moje plovidbe kretale su odavde, sa brodovima Pajo.
Odmah pored škvera nalazi se tvrđava Forte Mare (Morska tvrđava), koja štiti ulaz u grad sa mora. Zanimljivo je da je izgrađena na čvrstoj steni, iznad šetališta, a u zidovima je prolaz od obale do vrha tvđave tako da se možete popeti do nje.
HN je grad tvrđava, a svakako jedna od najposećenijih je Kanli Kula. Sagradili su je Turci, a u prevodu znači ,,krvava kula“ i korišćena je kao zatvor. Unutar nje postoje tamnice koje su omogućene posetiocima za razgledanje, a danas ona služi u mnogo lepše svrhe, kao letnja pozornica za filmove, predstave i muzčka dešavanja. Lako ćete je naći, nalazi se blizu magistrale, a ako se nalazite na šetalištu samo pratite stepenice i one će vas odvesti do ulaza u Kanli Kulu. Ima oko 460 stepenika (bilo mi je dosadno jednog dana dok sam se penjala pa sam brojala).
Sledeća atrakcija HN je Sahat kula koja je simbol grada što možete videti i na gradskom grbu i zastavi gde zauzima centralnu poziciju, a svakako krasi Trg Nikole Đurkovića kojim će te barem jednom proći dok ste u Herceg Novom. Ovde su bile glavne gradske kapije tokom Turske vladavine. Spominjala sam već u prvom blogu koji sam pisala o HN-u, ali mi je ovaj podatak baš zanimljiv i drag, pa ću ga opet podeliti sa vama: stari gradski sat je zamenjen tek 1995. godine novim, električnim koji je ovaj grad dobio od Zemuna. Nakon prolaska kroz Sahat kulu ulazite u deo Staog grada koji je zidan stepenasto, kao i ceo grad. Stari grad se sastoji se iz dva velika trga i okarakterisan je uskim ulicama i stepenicama. Kuće su kamenih fasada iz kojih izviru cvetni vrtovi raznih boja.
Ako me pitate koja je najlepša plaža u Herceg Novom, rekla bih vam ona mala sa sitnim belim kamenčićima pre Yachting club-a i Peoples, tu sam uglavnom provodila dane kada nisam plovila, a plovila sam 80% vremena. Sad se verovatno pitate gde sam ja to išla. Moje sveto trojstvo HN su Žanjice, Mamula i Plava špilja, izleti koje organizuju brodovi Pajo i sa kojima sam uvek rado plovila i koje vam najtoplije preporučujem.
Žanjice su poznata plaža po kristalno čistoj vodi. Kamen je karakterističan za ovu plažu pa preporučujem da nosite šunjalice prilikom ulaska i izlaska iz vode. Ovde ćete moći da vidite jedno malo pristanište i veliki broj jedrilica i brodova koji su se usidrili ili zauzeli mesto na nekoj od bova. Cene su malo jače nego u Herceg Novom ali je hrana u restoranima izvrsna, posebno preporučujem da probate morsku hranu jer je ovde zaista najbolje spremaju. U blizini se nalazi i plaža Mirište koja je manja i do koje možete stići za 5min pešaka. Plaža je uredjena, postoji veliki broj ležaljki, a ako ipak dodjete kasnije i ne nađete slobodno mesto peškir možete postaviti ispred samog mora. Cena ovog izleta sa brodovima Pajo, ove sezone, košta 8e i podrazumeva povratnu plovidbu od HN do Žanjica.
Nedaleko od Žanjica, nalazi se prava atrakcija ovog dela Crne Gore, a to je poznata Plava špilja. Nakon 15min pravog uživanja u plovidbi i predivnim predelima ovog kraja, nepristupačnog sa obale nailazimo na ulaz u špilju. Brodom kojim ja plovim je visok toliko da nekoliko cm prolazi tik uz vrh ulaza, a kako smo obično na krovu i sunčamo se u toku plovidbe, moramo da sidjemo na palubu i onda… ulazimo u jednu veliku šupljinu sa nevrovatnom plavom bojom mora. Ovde je malo hladnija voda, ali to se ne primećuje od adrenalina i uzbudjenja da se istraži ovo mesto. Dubina mora je do 5m, tako da je bezbedno za skakanje. Brodovi se sporazumno ovde zadržavaju oko 20tak minuta kako se ne bi napravila gužva i kako bi svi dobili priliku da se okupaju u ovoj pećini. Nemoguće je dočarati boju mora i u zavisnosti od sunčeve svetlosti koja se odbija o površinu vode i reflektuje na svod pećine, dajući moru specifičnu plavu boju, u zavisnosti od doba dana ona se menja, i ako udjete u pećinu dan za danom voda neće imati istu boju.
Nakon kupanja u pećini obilazi se Mamula i vraća se na plažu Žanjice. Do pre 2-3 godine mogli smo ući na Mamulu i istražiti ovaj bivši zloglasni zatvor na kome su se snimili brojni filmovi. Zanimljivo je da je ovo ostrvo na pomorskim kartama upisano kao Lastavica, a ime Mamula je dobilo po austrijanskom generalu Lazaru Mamuli. Nalazi se između rta Oštro i rta Arza, kružnog je oblika, prečnika 200m, sa nepristupačnim prilazima skoro sa svih strana. Na severnoj strani se nalazi pristanište i plaža, faktički jedino mesto sa kog možete prići ostrvu. Danas je Mamula u privatnom vlasništvu i na nju je zabranjen ulaz usled gradnje i preuređenja. Načula sam da se ovde gradi kazino ☹ Spomenula bih vam samo da je ova tvrđava jedna od najvećih na crnogorskom primorju. Ukoliko vam bude bilo zanimljivo i ako biste voleli više da saznate o Mamuli pišite mi i ja ću se potruditi na napišem blog o ranijim posetama ovom ostrvu.