Ne postoji bolji period u godini za posetu Kipru od septembra i oktobra. Temperatura doseže prijatnih 30 stepeni i nema toliko turista kao u letnjoj sezoni. Pre nego što vam prenesem moje utiske iz ove predivne destinacije najpre bih vas upoznala sa samim ostrvom.
Kipar je vrlo specifična zemlja u odnosu na sve koje sam do sada posetila. Nalazi se na tromeđi kontinenata Evrope, Azije i Afrike i upravo su se mnogi narodi zbog ovog položaja borili za prevlast. Danas jedna polovina ostrva, okarakterisala bih kao mirnija polovina, pripada Turskoj a druga polovina Grčkoj strani. Letnja sezona traje 8 meseci, neverovatnih 340 sunčanih dana i kao što sam već spomenula za mene je najbolji period posete Kipru oktobar. Rodno mesto boginje ljubavi Afrodite samo dodatno privlači kao potencijalno mesto gde osim odmora možete više saznati o jednoj od najstarijih civilizacija na Mediteranu.
Najromantičnije mesto na Kipru je most ljubavi.
Najpopularnija plaža na celom ostrvu je Nissi.
Najlepša priroda na čitavom ostrvu nalazi se u nacionalnom parku Cape Greco.
Sve su ovo bili razlozi da smeštaj potražim u Aja Napi. Do Kipra sam stigla WizzArom, sletevši u Larnacu i vrlo brzo smo se drugarica i ja snašle oko prevoza. Moguće je iznajmiti auto, platiti kombi da vas odveze sa aerodroma do smeštaja ili možete pogledati red vožnje autobusa i uštedeti dosta novca za transport. Jedva smo čekale da potražimo najlepše plaže u Aja Napi, a dok smo lutale gradom primetila sam da se ovde nalaze dosta diskoteka, kafića, restorana, taverni i zaključila da je ovde provod zagarantovan. Nissi je apsolutno najlepša plaža na celom ostrvu i nismo se mnogo dvoumile gde ćemo provoditi vreme. Obala od 500m prekrivena belim mekanim peskom i čistim morem opravdava plavu zastavicu ove plaže. Zanimljiv podatak je da u Aja Napi postoji čak 15 plaža sa plavom zastavicom što govori o čistoći mora uopšte u ovom delu ostrva. Do Nissi plaže iz centra Aja Nape ili od trga možete doći pešaka ili autobusom. U ovom periodu nema toliko turista pa je moguće naći neko lepo mesto pored vode.
Osim ove plaže posetile smo još dve: Makronisos za koju su specifične palme i kaktusi i Konos sa borovom šumom, obe prekrivene zlatnim peskom i vredne obilaska i uživanja na njima.
Ako niste znali, na Kipru se vozi levom stranom i to nije sprečilo drugaricu i mene da iznajmimo buggija i obiđemo najatraktivnije delove ostrva. First stop bio nam je most ljubavi, najromantičnije mesto na celom Kipru. Nalazi se na putu za Cape Greco i prepoznatljiv je po šupljoj steni čiji se jedan deo nalazi u tirkiznom i čistom moru pri čemu nema ljudskog uticaja na formiranje prirodnog mosta. Njegova dužina iznosi 6m, a širok je oko pola metra. Ispred njega nalazi se parking, a ako niste raspoloženi za vožnju možete uplatiti izlet do mosta ljubavi. Uglavnom se nakupi dosta turista nakon 10h, a do tada je podnošljivo i odlično za obilazak. Za zaljubljene, veruje se da ukoliko se poljube na mostu ljubavi i zamisle želju, ona će se sigurno ostvariti. Postoji opcija da do mosta ljubavi dodjete brodom i iz drugog ugla doživite ovaj lokalitet.
Istočno od Aja Nape nalazi se mesto sa najneverovatnijom prirodom na čitavom ostrvu. Cape Greco, park prirode, poznat je po stenama raznih oblika i tirkiznoj vodi tzv Plavom lagunom. Put do litica je takođe avantura, posebno ako vozite buggy. Prolazi se kroz peščani put nalik na pustinju, staze su ograđene divljim biljkama i visokom travom. Kada smo stigle do litice skoro da u opšte nije bilo turista i spustile smo se niže stenama odakle su ljudi skakali u vodu i tu smo naišle na još jedan prirodni luk kao i još mnogo šupljina unutar stena. Prema legendi, ovo mesto bilo je dom mitskog čudovišta. Ja bih se složila samo da je svakako lepota ovog mesta mitska i nesvakidašnja i da nikog ne ostavlja ravnodušnim. Ispod stena nalaze se pećine koje su prava avantura za ronioce u potpuno prozirno more.
Najstarija zanmenitost u Aja Napi je istoimeni manastir koji datira iz XV veka. Nakon Otomanske invazije u XVI veku, manastir je ostao netaknut i preživeo je do dan danas. Ipak, monasi više ne žive u njemu još od kraja XIX veka.
Ukoliko budete imali nekih pitanja u vezi mog putovanja na Kipar možete mi pisati gde vam odgovara, a ja ću se potruditi da vam što detaljnije objasnim sve nedoumice.