Šta spakovati za odmor sa bebom?
Ukoliko idete na letovanje obavezno poneti nešto toplih stvari, ne mnogo letnjih stvari, kupaće kostime smo džabe nosili jer je najbolje bebu kupati golu, toplije će joj biti, a i najzdravije je. Preporučujem dosta peškira za kupanje, faktor za zaštitu od sunca ukoliko koristite (konsultovala sam se sa više lekara i oni ne preporučuju zaštitu za sunce za bebe do 6-7 meseci), omiljene igračke, tetra pelene, pavlovićevu mast, kolica, kengur- ko koristi, flašice, kašice, (smatram da je uvek bolje uzeti kašice koje beba već koristi nego rizikovati sa novim). Ono što sam ja nosila, a znam da nisu svi u tom fazonu jesu pelene i vlažne maramice (jer sam našla savršene koje odgovaraju Danici, nema ojeda, nema svraba, nema propuštanja ničeg, savršene su bukvalno), prekrivači i podloge na kojima beba spava, jastuk, lonče u koje prokuvavam vodu bebi i dezinfikujem cucle. Od lekova ponela sam samo paracetamol koji nam je preporučio pedijatar kada je primala vakcine za slučaj da dobije temperaturu. Nisam koristila ništa protiv komaraca, iskreno do sada ih nije bilo ni na jednoj destinaciji koju smo obišli.
Konkretno od stvari sam ponela, 6-7 majica kratkih rukava i bodića, 2-3 haljinice, par šeširića, čarapice, 2-3 portikle, 2-3 jednodelne štramplice, 3 šortsa, 4 peškira, 5 tetra pelena i to bi bio spisak za Danicu.
Za zimovanje ću vam pisati kada budemo prošli i to iskustvo.
Kako putovati sa bebom na more?
Krenuti u toku noći. Mi smo krenuli u 2 ujutru, na granici nismo čekali skoro u opšte i što je najvažnije, većinu puta Danica je spavala. Obezbediti se pelenama, vodom, vlažnim maramicama, igračkama i naravno spremiti bebu za spavanje u kolima. Potrebno je praviti pauze u skladu sa potrebama bebe. Mi smo na primer, do Pefkohorija, napravili samo 2 pauze. Danica je spavala većinu puta, ali kažem sve zavisi od vas i vaše organizacije.
Šta je sve potrebno od dokumenata za bebu?
Za putovanje u inostranstvo sa bebom potreban je pasoš koji se dobija u PU opštine u kojoj je beba rodjena. Za dobijanje pasoša je potrebno prilikom plaćanja takse za pasoš podneti neki bebin dokument na uvid (zdravstvenu knjižicu, izvod iz matične knjige rodjenih npr) i prilikom podnošenja uplatnice poneti za svaki slučaj isti dokument radi provere. Nama npr nisu tražili u policiji, već samo prilikom plaćanja takse u agenciji. Potrebno je da budu prisutna oba roditelja, na samom slikanju jedan od roditelja drži bebu i potrebno je da je umiri samo na 5 sekundi, da gleda u objektiv. Mi smo dobili sliku gde se Danica smeje, tako malim bebama tolerišu grimase. Za Crnu Goru, kao i za Bosnu, bebama i deci je potreban pasoš, dodatna info ako niste znali. Još ću vam reći da se pasoš čeka od 7-10 radnih dana u sezoni, mi smo imali sreće pa nam je stigao i pre vremena. Postoji opcija da se uplati neka taksta za hitno izdavanje pasoša koja košta oko 5000 dinara, ako se dobro sećam.
Kako se odlučiti na koju destinaciju putovati sa bebom?
Smatram da ovo dosta zavisi od uzrasta bebe (deteta). Slušala sam različita iskustva i mogu reći da zaista zavisi od toga kakvo vam je dete. Danica voli da se vozi kolima, ali mi i puno putujemo, čini mi se nekad da je više u kolima u toku dana nego na destinaciji koju obilazimo. Takođe, nemamo još uvek problema sa zubićima pa s tim u vezi ni sa temperaturom. Uzimajući u obzir sve faktore najbolje je odabrati destinaciju koja je najbliža avionom ili kolima kako bi se dete što kraće animiralo dok ne dodjete na željeno mesto. Naše prvo putovanje na more sa Danicom trajalo je sve ukupno 8 sati od čega je 6 sati spavala. Iskreno, ne bih se još usudila da putujem avionom na destinaciju čiji let traje više od 3 sata jer je Danica izuzetno aktivna beba, znatiželjna i obožava da je šetamo i nosamo, što bi joj u avionu jako brzo dosadilo i ona bi se uznemirila, a iskreno ni jedna destinacija nije vredna toga. Tako da ukoliko imate mirno dete, koje voli da spava u kolima ili avionu, možete izabrati bilo koju destinaciju za put uz savet da pravite što više pauza. Ako imate aktivnu bebu, kao mi, najbolje je odabrati destinaciju za odmor što je bliže moguće mestu iz kog krećete ili čak prespavati na polovini puta.
Zašto je dobro putovati sa bebom?
Beba se navikava na novu sredinu, navikava se na sam put i što je najvažnije ukoliko idete na more mnogo je bitno da dete kupate u slanoj vodi jer je izuzetno zdravo. Isto tako ako idete na planinu, vazduh je divan, Danica uvek spava kad smo na nekoj planini, prosto je opije vazduh. Menjamo stalno mesta i smatram da se beba već navikla, a cilj nam i jeste bio da se zajedno prilagodimo postojećem stilu života i Danica je prihvatila to zaista. Pitali ste me još da li sam se konsultovala sa pedijatrom oko putovanja, ne, nisam, Danica je zdrava i nisam smatrala da treba da pitam pedijatra da li mogu sa zdravom bebom bilo gde da putujem. Skoro da sam sigurna da bi vam svaki pedijatar preporučio da idete sa bebom na more ali da je pazite zbog sunca. Još uvek je Danica mala i ja se nisam odvajala od nje, dakle svuda ide sa mnom 🙂