Da li ste znali da u Budimpešti živi 2 miliona stanovnika, a da ovaj grad godišnje poseti i do 2,8 miliona turista? Jedna od najlepših evropskih prestonica, bogata uzbudljivom istorijom i kulturom nikoga ne ostavlja ravnodušnim.
Turisti uglavnom ovde dolaze na najviše 3 dana, ali ovo nije blog o tome šta videti u Budimpešti za 3 dana, već kako uživati u ovom predivnom gradu i šta je bilo vredno posetiti iz ugla dve šunjalice sa bebom.
Glavni simbol Budimpešte je svakako zgrada mađarskog parlamenta koja dominira na obali Dunava. Interesting fact: treća je po veličini zgrada ovog tipa u svetu, a druga u Evropi.
Izgradnja Parlamenta simbolično je označila 1000-tu godinišnjicu dolaska Mađara na područje današnje Mađarske 1896. godine, a inspirisana je zgradom parlamenta u Londonu. Zgrada ima neverovatnih 691 soba i impresivnih 19 km hodnika i stepenica.
Lančani most se svakako našao na mojoj check listi, a evo šta sam o njemu saznala. Prilikom izgradnje mosta neko je primetio da lavovi koji se nalaze na ulazu mosta nemaju jezik. Tvorac ovog mosta je od sramote skočio u Dunav, a ironija priče je da lavovi imaju jezik, ali se oni ne vide jer su smešteni na kamenim blokovima visine 3m. Prelaženje mosta je kratko, ali slatko iskustvo uživanja u pogledu ka Parlamentu sa jedne strane i Budimskom dvorcu sa druge strane. Ukoliko ste u prilici, prošetajte mostom i noću.
Najpoznatiji i najveći trg u Budimpešti je trg Heroja na kome dominira Milenijumski stub visine 36m. Na vrhu stuba se nalazi krilati kip anđela Gabrijela. U centru trga se takođe nalazi i Grob neznanog junaka koji vodiči često zanemaruju da spomene. Statue koje se mogu videti na trgu jesu istaknute istorijske ličnosti Mađarske. Ovde se nalaze još i Muzej lepih umetnosti kao i Muzej savremene umetnosti, Zoo vrt i Gradski park. Svakako vredi obići ovaj deo grada. Ukoliko idete sa nekom od agencija mislim da je i dalje ovo prva stanica koju ćete posetiti u Budimpešti.
Ribarski bastion je jedna od najpopularnijih lokacija u gradu za turiste. Odavde se pruža fantastičan pogled na Dunav, na parlament, Peštu, Margitino ostrvo. Sam bastion karakteriše 7 tornjeva koji predstavljaju sedam plena doseljena 896. godine koja su osnovala Mađarsku. Celo područje je nosilo naziv Ribarski grad i otuda naziv ovog kompleksa.
Korisne informacije: Od lančanog mosta do Ribarskog bastiona je potrebno 10tak min hoda. Može se doći žičarom, cena u oba smera je oko 6,5e, a ulaz u Ribarski bastion je slobodan tokom čitavog dana i noći, naplaćuje se pristup gornoj terasi i košta oko 2,5e. Kažu da je pogled isti kao i iz drugih delova bastiona.
Vaci ulica (Váci utca) je napoznatija u Budimpešti i to je glavna pešačka zona. Nalazi se u samom centru grada i dosta podseća na čuvenu Knez Mihajlovu u Beogradu. U njoj se nalaze mnoobrojni restorani, kafići, radnje poznatih brendova, suvenirnica…, Međutim, najbolji način da upoznate Budimpeštu je krstarenje Dunavom. Možete unapred rezervisati vožnju putem sajta, a svakodnevno brodovi imaju po nekoliko vožnji rekom tako da ćete lako uplatiti svoje mesto na brodu. Mi smo se ukrcali sa Peštanske obale oko podneva i mogu vam reći da je lepši pogled na pojedine delove grada- na parlament npr, sa reke nego sa terase Ribarskog bastiona. Predlažem da se sami uverite.
Mesto koje nikako nisam želela da zaobiđem (s obzirom na to da obožavam banje i spa centre, opšte poznato) jeste Széchenyi- Sečenji termalna banja. Kompleks radi tokom cele godine, a ulaz za termalna kupatila i bazene koštaju 15e. Možete poneti svoj peškir, a ako ste se u poslednjem trenutku odlučili da posetite Sečenji banju možete iznajmiti peškir uz doplatu. U cenu je uključeno korišćenje bazena sa termalnom vodom, korišćenje sauna, parnih kupatila, korišćenje ormarića tokom celog dana.
Ostalo mi je još da vam kažem radno vreme kompleksa, termalni spa radi od 06:19h, dok bazeni od 06:22h. Moja preporuka je da iskoristite ove zimske dane i posetite termalnu banju ukoliko ste u mogućnosti. Cene možete videti na ovom linku.
Za kraj sam vam ostavila nešto sasvim nesvakidašnje i interesantno za posetu. To je Ice bar koji se nalazi u Vaci ulici. Autentičan i zanimljiv na prvi pogled, a kada se malo duže zadržim postaje jako hladno. Da bi ste ušli u ovaj bar neophodno je da platite ulaznicu koja košta oko 20e uz 1 piće. Iako sam pročitala puno loših komentara i kritika, interesovalo me kako izgleda biti u kafiću koji ima zaleđen nameštaj, zaležene skulpture, zidove pa čak i čaše iz kojih sam pila piće su od leda. Preporučujem da probate neki koktel, u ponudi su alkoholna i bez alkoholna pića.
Šta je još zanimljivo videti i probati dok ste u Budimpešti?
Posetite Budimski dvorac, prošetajte do bazilike Svetog Stefana, probajte madjarski gulaš koji se poslužuje u okrugloj vekni hleba umesto na tanjiru. Ne propustite da posetite najpoznatiju poslastičarnicu u čitavoj Mađarskoj, Gerbeaud Cafe- Žerbo, gde možete probati čuvenu žerbo kocku ali i mnoge druge slatke specijalitete. Ova poslastičarnica je proslavila 160 godina poslovanja i savršeno je mesto da se ugrejete i zasladite dok šetate centrom.
Nadam se da sam uspela da vam dočaram lepotu ovog grada, da vam približim i otkrijem neka zanimljiva mesta i da sam vas inspirisala da i sami posetite Budimpeštu. Do naredne avanture pozdrav od nene.sunjalice.