U blizini granice sa Slovenijom, u južnom delu Austrije, nalazi se glavni grad Koruške, Klagenfurt. Puno ime grada je Klagenfurt am Wörthersee, jer se prostire na čuvenom jezeru Wörthersee. Ovaj grad je poznat po staroj gradskoj četvrti renesansne artitekture, istorijskim spomenicima, živopisnim ulicama i Vrpskom (Wörthersee) jezeru, najvećim jezerom u ovom delu Austrije.
Prolazći kroz ulice Klagenfurta, najpre smo obišli Stari trg koji dugim povezanim ulicama koje na samo nekoliko metara vode do Novog prostranog trga na kome se nalazi najpoznatija znamenitost ovog grada- Zmajeva fontana. U blizini starog trga videli smo klagenfurtsku katedralu, izgrađenu u XVI veku i živopisne zgrade, građene jedne uz drugu.
Zmaj je zaštitni znak Klagenfurta i nalazi se za grbu grada. Jedna od legendi kaže da je grad nastao u močvari gde je živeo zmaj i koji je jeo ljude, a na mestu gde je postavljena fontana je zmaj upravo ubijen od strane hrabrog čoveka. Osim zmajeve fontane ovde smo videli i Novu opštinsku zgradu- Rathaus i spomenik Mariji Tereziji, jedinoj ženi koja je vladala Habsburškom monarhijom. Svakako dominira velika Zmajeva fontana, ali je spomenik Mariji Tereziji veličanstven i upečatljiv isto tako.
Završivši obilazak grada uputili smo se ka jezeru koje je najpopularnije kupalište u Austriji izuzetno bistre, zeleno-plave boje i izgledom dosta liči na Bledsko jezero u Sloveniji. Prijala nam je šetnja obodom ovog jezera, uživali smo u panorami i hranili smo patke koje se ne plaše da nam priđu vrlo blizu kako bismo im dali hranu. Ovde smo videli impresivan dvorac Falkensteiner Schlosshotel Velden, koji je sada hotel sa 5 zvezdica, simbol luksuza i uživanja Dominira izrazito žuta boja i privlači pažnju svim turistima.
Za nastanak jezera veže se legenda o patuljku sa buretom u rukama, iz kojeg teče voda, jer je na mestu današnjeg jezera nekada davno bio grad. Kako legenda kaže, stanovnici ovog grada su postili, a organizovana je velika gozba. Tada se pojavio patuljak koji im je rekao da nije dozvoljeno da post proslavljaju. Međutim, stanovnici ga nisu poslušali i nastavili su sa slavljem. Patuljak se pojavio još dva puta, a trećeg puta, sa sobom je poneo bure puno vode, i nije ga zatvarao, nego je voda curela, potopila je grad i tako je nastalo jezero. U Klagenfurtu ga nazivaju Worthereseemannchen a spomenik sa njegovim likom se može videti na gradskim ulicama i prilikom šetnje od Starog ka Novom trgu, nalazi se jos jedan manji trg na kome stoji njegova statua, sa podignutom rukom i ispruženim kažiprstom. Patuljka treba uhvatiti za prst kako bi se ostvarila sreća na poslovnom planu, a bacanjem novčića u fontanu povećavaju se šanse za sreću.
Dovoljan je jedan dan za obilazak ovog grada, zajedno sa jezerom a moja preporuka je da ukoliko idete u Ljubljanu ili Bled posetite Klagenfurt i obrnuto. Vikendom je dosta mirnije nego radnim danima, nema mnogo ljudi na ulicama a većina radnji je zatvorena.