Naslov sve govori, ali bih ipak dodala da se radi o mojoj listi najlepših planina u Srbiji.
Jedan od najlepših krajolika Stare planine je prirodni rezervat Babin zub, koji se nalazi na nadmorskoj visini od 1.758 metara. Strme padine, oštri usponi, čudesni vodopadi, polja šumskog voća, bogate šume su upravo bogatstva koja su presudila da se ova lepotica nađe na mestu broj 1. Osim Babinog zuba, jedno od najposećenijih mesta na ovoj planini su Rosomački lonci i vodopad Tupavica o kojima možete pročitati u mom istoimenom blogu.
Stara planina je pod snegom skoro pet meseci godišnje, i to na visini od 1.100 do 1.900 metara, predstavlja potencijal za duge staze za alpsko skijanje.
Često pitanje: Kada je najbolje posetiti Staru planinu? Moj odgovor je da svako doba godine ima svojih čari. Naime, tokom leta je najlakše planinariti i okrivati vodopade, kupati se u istim, zimi možemo da uživamo u skijanju i bordovanju, proleće i jesen sa sobom nose predivne boje i poseban ambijent. Možete videti pravu sliku jeseni na Staroj planini na mom blogu Rosomački lonci i vodopad Tupavica.
2. Tara
Divni vidikovci, planinska jezera i netaknuta priroda Nacionalnog parka Tara, samo su neki od razloga zašto je baš ova planina osvojila moje srce i zašto se nalazi na 2. mestu ove liste. Kako imam mnogo prijatelja u Bajinoj Bašti, često sam provodila vreme istražujući lepote Tare i okoline. Moram priznati, još uvek postoje neka mesta koja nisam obišla, a s druge strane, zbog gostoprimljivih meštana otkrila sam savršene predele Tare koji su retko posećeni.
3. Suva planina
O usponu na Trem možete detaljno pročitati u mom blogu Uspon na najviši vrh Suve planine. U ovoj avanturi sam upoznala Bojana, ali to nije uticalo na mesto koje je ona zauzela na mojoj listi. Treba da znate da na ovoj planina nema izvora vode, odatle i potiče naziv Suva planina, te je potrebno poneti minimum 2l vode. Skrenula bih pažnju da je staza srednje težine i potrebna je udobna obuća, mada je svrstavaju u tri najteža uspona u Srbiji. Iako je bilo leto kada smo uspeli da ostojimo Trem, duvao je jak vetar te vam savetujem da ponesite nešto toplo, spremite hranu i pravite česte, a kratke pauze. Nemojte se brinuti da ćete se izgubiti, staze su odlično obeležene samo pratite oznake. Lepota Suve planine i njene okoline će vas ostaviti bez daha.
4. Rtanj
Rtanj je planina koju treba posetiti u svim godišnjim dobima, planinariti u večernjim časovima kako bi se dočekao veličansveni izlazak sunca tokom proleća i leta, ali uživati u vrhovima koji vire iznad oblaka tokom jesenjih i zimskih dana. Na mom blogu, Uspon na srpsku piramidu, možete pročitati sve što vas interesuje o Rtnju i otkriti zašto se nalazi na mojoj listi najlepših planina Srbije.
5. Kopaonik
Kopaonik je najveći planinski masiv Srbije i jedan od najlepših ski centara ovog dela Evrope. Da li ste znali da Kopaonik još zovu i ,,Sunčana planina” zbog skoro 200 sunčanih dana godišnje? Najviši vrh ovog planinskog masiva je Pančićev Vrh sa 2017mnv, ali to nije jedini vrh koji treba posetiti. Kopaonik skriva brojne vodopade i fantastične vidikovce koje samo pravi ljubitelji prirode mogu doživeti. Iako na ovoj planini najviše vremena provodim zimi radi bordovanja, sve više me privlači letnja sezona, upravo zbog mesta koja ova planina krije od mene i koja tek treba da istražim.