Utvrđenje čije su stene kao prirodni elementi korišćeni u odbrambenom sistemu bilo je zanimljivo mesto koje nisam mogla da zaobiđem. Naime, nakon grčkih Meteora, Đavolje Varoši, vilinskih dimnjaka Kapadokije, Pješčanih piramida Bosne, kolekciju erozivnih lokaliteta bilo je potrebno upotpuniti Belogradčikom.
Na 50km od granice sa Srbijom, nalazi se bugarski grad Belogradčik. Do njega sam stigla preko graničnog prelaza Vrška Čuka iz pravca Zaječara. Bilo mi je potrebno nešto više od sat vremena da stignem do grada i pratim oznake za tvrđavu Kaleto. Ovo je najočuvanija tvrđava u Bugarskoj, a posebna je jer su stene kao prirodni elementi korišćeni u njenom odbramenom sistemu. Rimljani su je koristili da bi očuvali strateške puteve koristivši prirodnu nepristupačnost stena.
Da li vas interesuje kako su nastale ove stene?
Na ovom području nekada se nalazilo more. Reke su se ulivale u more nanoseći pesak i glinu koje su u kombinaciji sa morskom soli stvarale specifične naslage. Primetila sam na svim stenama karakterističnu crvenkastu boju koja je nastala usled dejstva oksida gvožđa. Pucanjem slojeva zemljine kore nastale su strme, visoke litice stena kakve se mogu danas videti u Belogradčiku. One imaju različite oblike i bilo je nemoguće prebrojati ih.
Zanimljivo je da su bedemi u osnovi debeli preko 2m, a dostižu visinu i do 12m. Tvrđava predstavlja nacionalni spomenik od izuzetnog značaja a da biste ušli u ovu tvrđavu stvorenu od strane prirode potrebno je da platite ulaznicu od 5 leva. Nije mi bilo dovoljno 2 sata da obiđem sve delove Kaleto tvrđave ali shodno tome da nisam imala adekvatnu obuću, bila sam sprečena da se mnogo penjem po stenama ali sam zato uživala na bedemima i pogledu koji me je ostavljao bez daha.
Kako se spremiti i šta je potrebno znati pre posete Belogradčiku?